Mieszkanie dla młodych tylko od dewelopera

Obowiązująca od 1 stycznie 2014 roku ustawa „Mieszkanie dla młodych” zezwala na zakup mieszkań wyłącznie nowych, sprzedawanych przez deweloperów. W poprzednim programie pomocowym „Rodzina na swoim” można było otrzymać dopłatę także na zakupy na rynku wtórnym.

Kredyty w programie Mieszkanie dla młodych zaciągać możemy już w 14 bankach. Instytucje finansowe podpisują umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, choć 1 stycznia, gdy program ruszył, gotowych było zaledwie kilka banków. Głównie dlatego, że na rynku i wśród ekspertów panował najwyżej chłodny optymizm, głównie ze względu na wspomniane powyżej ograniczenie.

W programie Rodzina na swoim można było bowiem kupować mieszkania na rynku wtórnym od osób prywatnych. Tym razem jest jednak inaczej, mimo że agencje nieruchomości silnie lobbowały, by ten zapis pozostał. Jak się okazało – bezskutecznie. 17 października 2013 roku poznaliśmy ostateczny kształt ustawy, która według wielu napisana została „pod deweloperów”. Co ciekawe, rząd wcale nie ukrywał, że jednym z celów jej wprowadzenia było rozruszanie rynku mieszkaniowego i budownictwa wielorodzinnego, które wciąż wychodziły z kryzysu.

Kolejną przyczyną ograniczenia tylko do rynku pierwotnego, był fakt, że zaskakująco wiele mieszkań zakupionych w programie Rodzina na swoim mieściło się w limitach wyznaczonych dla poprzedniego programu. Oczywiście nikt nikogo za rękę nie złapał i niczego nie udowodnił, ale nietrudno się domyślić, że ceny na papierze, a rzeczywiste koszty często mogły znacznie się różnić.

Zobacz warunki programu Mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla młodych także musi mieścić się w limitach cenowych, które minimum co kwartał wyznaczają wojewodowie. Tu trudniej jednak o oszustwo, choć deweloperzy także stosują różne sztuczki. Doliczają na przykład sporą kwotę za piwnicę czy miejsce garażowe, by cena metra kwadratowego była niższa i mieściła się w limitach. Ważne jest również kryterium wiekowe, które dla wszystkich wynosi 35 lat. Wyjątkiem są małżeństwa, gdzie liczy się wiek wyłącznie młodszego z małżonków.

Dopłata rośnie, jeśli beneficjenci mają dzieci. Kwota wyjściowa to 10 proc., które trafia do osób samotnych oraz rodzin, które nie posiadają dzieci. 15 proc. przeznaczono dla osób wychowujących dzieci, niezależnie od tego czy są w związku małżeńskim czy nie. Kolejne 5 proc. trafi do wszystkich, którym w ciągu 5 lat od podpisania umowy urodzi się co najmniej trzecie dziecko.

Ważne jest także kryterium powierzchniowe, które należy spełnić, by dostać dopłatę w ramach MdM. Mieszkanie w programie nie może być większe niż 75 m kw. (można doliczyć 10 m kw. jeśli w momencie podpisywania umowy beneficjent ma troje lub więcej dzieci), a dom może mieć maksymalnie 100 m kw. powierzchni (także 10 m kw. więcej jeśli w momencie podpisywania umowy beneficjent ma troje lub więcej dzieci). Dopłata i tak w każdym przypadku obliczana jest do 50 m kw. nieruchomości.

2 komentarzy

  • Maciek

    Chyba wszyscy zgodzimy się, że nie jest to najlepszy pomysł, że można kupować mieszkanie dla młodych tylko od dewelopera. Mieszkania w Białymstoku najczęściej sprzedają się na rynku wtórnym, a średnie ceny są powszechnie znane i ogólnodostępne. Przecież wystarczyłoby 5 sekund weryfikacji żeby sprawdzić czy nikt nie oszukuję. A większości uczciwych byłoby po prostu łatwiej.

  • Rezus

    To jest kompletnie niesprawiedliwe, bo w poprzednim programie można było kupować na rynku wtórnym. Teraz mieszkania dla młodych w Białymstoku praktycznie nie da się kupić, bo najmniejsze lokale deweloperzy sprzedają od razu i niezależnie od dopłaty, i tak jest problem. Przecież umowy można weryfikować, po za tym podpisuje się pod nimi notariusz – urzędnik państwowy. No chyba, że urzędnicy nie ufają innym urzędnikom, bo dobrze wiedzą jak to z nimi jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>