Budujesz dom? Też masz szansę na dopłatę

Nie tylko kupujący nowe domy od dewelopera mogą liczyć na dopłatę. Pieniądze od państwa dostaną także ci, którzy budują dom tzw. metodą gospodarczą. Muszą jednak spełnić ściśle określone warunki.

Panuje powszechne przekonanie, że program Mieszkanie dla Młodych opiera się jedynie na dopłatach do nowych mieszkań, które można kupować wyłącznie od deweloperów. Tymczasem ustawa o MdM to nie tylko do 20 proc. dopłaty do kredytu na mieszkania. Pieniądze mogą otrzymać także budujący dom tzw. metodą gospodarczą. Przysługuje im bowiem zwrot części zapłaconego podatku VAT. Chodzi o pieniądze wydane na materiały budowlane, które były obłożona 7 proc. stawką podatku od towarów i usług do 30 kwietnia 2004 roku, a od 1 maja 2004 roku są już obciążone podatkiem VAT. Zwrot na podstawie faktur wystawionych na osobę fizyczną, przysługuje za wydatki poniesione do 30 września 2018 roku.

Dla kogo zwrot VAT?

Na zwrot liczyć mogą osoby, spełniające kryterium wiekowe programu „Mieszkanie dla Młodych”, czyli wszyscy, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. W przypadku małżeństw, decyduje wiek młodszego z małżonków. Nie wolno też być właścicielem lub współwłaścicielem żadnej innej nieruchomości mieszkalnej, ani mieć prawa do mieszkania komunalnego czy spółdzielczego. Ważna jest także data wydania pozwolenia na budowę. Musi to być 1 stycznia 2014 roku lub później.

Zwrot części kosztów dostaną nie tylko budujący domy jednorodzinne, ale również przebudowujący lub adaptujący strych czy nawet inne pomieszczenie, jeśli w wyniku remontu powstaje osobny lokal mieszkalny. W grę wchodzić może nawet wolno stojący garaż.

Dopłatę można uzyskać na niewielkie domy i mieszkania. Kryterium powierzchniowe jest takie same, jak w przypadku programu Mieszkanie dla Młodych i wynosi 75 m kw. dla mieszkania (10 m kw. więcej dla rodzin z trójką lub więcej dzieci) oraz 100 m kw. dla domu (10 m kw. więcej dla rodzin z trójką lub więcej dzieci).

Ile zwrotu VAT za budowę domu?

Obecnie można dostać maksymalnie 65,22 proc. kwoty VAT, naliczonej na fakturze. Nie może to być jednak więcej, niż 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, obowiązującej w aktualnych limitach. Czas na złożenie wniosku mija 31 grudnia w roku, kiedy rozpoczęło się użytkowanie budynku. Wnioski trafiają do Urzędu Skarbowego, gdzie złożyć należy także kserokopie pozwolenia na budowę oraz faktur, jakie zostały dołączone do wniosku. W ciągu czterech miesięcy poznamy decyzję, a najpóźniej po kolejnych 25 dniach przelew na konto.

2 komentarzy

  • Zainteresowany

    Ciekawe, że nikt o tym nie mówi! Nawet sama nazwa programu – mieszkanie dla młodych – jest taka, że od razu ma się kojarzyć z mieszkaniami w Białymstoku, a nie z domami pod miastem. Więc nikt mi nie wmówi, że nie jest to zrobione specjalnie, żeby nikt w rzeczywistości nie wiedział o tych dopłatach i nie uszczuplał budżetu. A potem będzie – no przecież można było brać, nikt się nie zgłosił!

  • szczególarz

    Inna sprawa, że zwrot wydatków na budowę mieszkania w Białymstoku jest tak zagmatwany, że chyba sami urzędnicy nie wiedzą o co w tym chodzi. Nie wiem czy nawet człowiek o ponadprzeciętnych umiejętnościach potrafi bezbłędnie zrobić te wszystkie tabelki, których oni wymagają. To nie jest normalne i naprawdę trudno uwierzyć, że nie zrobili tego specjalnie, żeby nikt się nie połapał i nie przyznawać żadnych dopłat w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>