Sprawdź warunki w programie Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych ściśle określa warunki jakie musi spełnić kupowana z dopłatą nieruchomość. Szczegółowe wytyczne przygotowano również dla przyszłych beneficjentów, którzy także muszą spełniać określone kryteria.

Warunki, dotyczące beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych:

1. Limit wiekowy to 35 lat. Oznacza to, że w programie Mieszkanie dla Młodych mogą wziąć udział osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. W przypadku małżeństw, liczy się wiek młodszego z małżonków.
2. W programie mogą brać udział rodziny, ale także single. Nie ma znaczenia czy mają dzieci.
3. O dopłatę mogą starać się wyłącznie te osoby, które nie tylko nie posiadają obecnie mieszkania i/lub domu, ale też nigdy w przeszłości go nie miały. Dotyczy to także praw do mieszkań spółdzielczych, czy komunalnych. Program MdM przeznaczony jest tylko dla tych, którzy mają zamiar kupić pierwsze mieszkanie w życiu.

Warunki, dotyczące nieruchomości w programie Mieszkanie dla Młodych:

1. W programie MdM można kupić mieszkanie o powierzchni do 75 m kw. Wyjątek stanowią rodziny wychowujące troje lub więcej dzieci – w takim przypadku limit jest większy o 10 m kw. Limit powierzchni domu wynosi natomiast 100 m kw., ale także zwiększa się o 10 m kw. w przypadku, gdy o dopłatę starają się rodziny wychowujące troje i więcej dzieci.
2. Kwota dopłaty liczy się jednak tylko do powierzchni 50 m kw.
3. Każda nieruchomość musi też zmieścić się w limitach cenowych, które co najmniej co kwartał wyznaczane są przez wojewodów, którzy podają trzy limity: dla stolicy województwa, dla gmin przyległych do niej oraz dla pozostałej części regionu. Aktualne limity cenowe dla Białegostoku i okolic znajdziesz oczywiście na naszym portalu.
4. Mieszkania nie można wynająć innym osobom, ani oczywiście sprzedać przez okres 5 lat od zakupu. W przeciwnym razie trzeba będzie oddać otrzymaną dopłatę (pomniejszoną o kwotę wynikającą z dopłaty z tytułu wychowywania dziecka). Jedyna możliwość sprzedaży jest wtedy, gdy od razu po sprzedaży kupujemy większą nieruchomość i do niej się przeprowadzamy, by polepszyć warunki życiowe swoje lub swojej rodziny.

Wysokość dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych:

1. Dopłatę mogą otrzymać wyłącznie osoby, które spełnią wszystkie warunki programu Mieszkanie dla Młodych.
2. Dopłata przyznawana jest tylko raz. Nie można kupić więcej niż jednego mieszkania w programie MdM.
3. Wysokość dopłaty jest zróżnicowana. Na 10% mogą liczyć osoby samotne i bezdzietne rodziny. 15% dostaną single i rodziny, które mają co najmniej jedno dziecko. 20% trafi do rodzin, którym w ciągu 5 lat od zakupu Mieszkania dla Młodych urodzi się co najmniej trzecie dziecko.

 

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Park_Planty_Białystok_(2008).jpg

2 komentarzy

  • ciekawski

    Ciekawe jak sprawdzą czy nie miałem mieszkania pod Białymstokiem? Przecież nie będą przeczesywać archiwów, bo nikt nie ma na to czasu. Czyli mieszkanie dla młodych w Białymstoku można kupić z dopłatą, ale trzeba się liczyć z tym, że jak ktoś “życzliwy” doniesie, to będzie ją trzeba oddać. Ale to mało prawdopodobne jeśli tylko nie będziemy się chwalić na lewo i prawo, że dostaliśmy dopłatę.

  • szpieg

    Nie bój, nie bój, życzliwych nigdy nie zabraknie. Co z tego, że się nie przyznasz znajomym o kredycie, jak i tak będą firanki chodzić i mieszkanie w Białymstoku zawsze przyciągnie uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>