Najczęściej zadawane pytania

Mój mąż/żona ma więcej niż 35 lat. Czy możemy starać się o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla młodych?

Oczywiście. Wystarczy, że choć jeden z małżonków nie ukończył jeszcze 35 roku życia i będziecie spełniać kryteria programu rządowych dopłat na Mieszkanie dla młodych. Limit trzeba natomiast bezwzględnie zachować jeśli o dopłatę staramy się w pojedynkę.

Czy muszę zmieścić się w limicie zarobków, by dostać dopłatę?

Nie. Program Mieszkanie dla Młodych w żadnym punkcie nie odnosi się do zarobków beneficjentów. Warunki programu precyzują natomiast powierzchnię kupowanego mieszkania lub domu, jego cenę oraz pochodzenie – sprzedawany musi być na rynku pierwotnym przez dewelopera. Limit zarobków ma znaczenie tylko w banku, w którym będziesz zaciągać kredyt, ale dla banku im wyższe dochody, tym lepiej.

W przeszłości byłem współwłaścicielem mieszkania, ale obecnie nie mam żadnych praw do mieszkania lub domu. Mogę dostać dopłatę na MdM?

Nie ma szans. Program w założeniu ma wspierać osoby i rodziny, które kupują swoje pierwsze mieszkanie w życiu. Jeżeli w przeszłości byłeś choćby współwłaścicielem mieszkania, nie możesz brać udziału w programie Mieszkanie dla Młodych. Liczy się tu również prawo do użytkowania mieszkania komunalnego czy spółdzielczego.

Gdzie mogę zaciągnąć kredyt na Mieszkanie dla Młodych?

W każdym banku, który podpisał umowę z prowadzącym program Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nie zrobiły tego wszystkie instytucje finansowe, ale regularnie dołączają do niego kolejne. Na chwilę obecną jest to 14 banków.

Dopłaty mogą dotyczyć tylko mieszkań czy można również starać się o pieniądze przy zakupie domu?

Program „Mieszkanie dla Młodych” to dopłata nie tylko do mieszkań, ale również domów. Warunki programu jasno określają metraż kupowanej nieruchomości. W przypadku mieszkań musi to być maksymalnie 75 m kw. lub 85 m kw. dla rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Można też kupić dom (także nowy i od dewelopera), ale nie może on mieć więcej niż 100 m kw. powierzchni lub 110 m kw. u rodzin z trojgiem i więcej dzieci.

Mieszkanie kupione z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można sprzedać?

Na pewno nie od razu. Przez pierwsze pięć lat nie można go nie tylko sprzedać, ale nawet wynająć. Jeśli to zrobimy, dopłatę będzie trzeba zwrócić. Jedynie dopłata wynikająca z tego, że mamy dziecko lub dzieci nie musi być w takim przypadku zwracana. Mieszkanie można sprzedać po 5 latach, ale też wcześniej, jednak tylko pod warunkiem, że od razu kupujemy większe, by polepszyć swoją stopę życiową.

2 komentarzy

  • Bogacz

    Z nieograniczonym limitem zarobków w programie mieszkanie dla młodych to jest jakaś farsa. Przecież powinien być górny limit, żeby nie było potem tak, że sobie kupują po kilka mieszkań i je wynajmują. Wiadomo przecież, że nikt nie będzie tego pilnował.

    • czytający ze zrozmieniem

      Nikt nie kupi sobie po pare mieszkań dla młodych, bo nie pozawalają na to warunki mdm. Każdy może mieć tylko jedno mieszkanie, a posiadając inne nie można już przystąpić do programu mieszkanie dla młodych. Więc żaden “bogacz” ci mieszkania dla młodych w Białymstoku nie zgarnie. Nie mówiąc o tym, że są znacznie bardziej dochodowe inwestycje jak się ma kasę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>