Zwiększ zdolność kredytową – weź pożyczkę z rodziną

Jest łatwy i legalny sposób na to, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć z kimś lepiej zarabiającym w rodzinie. Należy jednak pamiętać, że do średniej będą się liczyły nie tylko dochody, ale też obciążenia.

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych są bardzo jasne i precyzyjnie określone. O dopłaty mogą starać się wyłącznie osoby, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia. Z reguły biorą w nim więc udział ludzie młodzi, dopiero zaczynający swoją karierę zawodową, albo będący na jej początku. Siłą rzeczy nie zarabiają więc dużo i może się zdarzyć, że nie mają wymaganej zdolności kredytowej. Bez niej nie ma nawet co zaczynać szukania nieruchomości.

Zdolność kredytową można jednak zwiększyć poprzez wzięcie pożyczki hipotecznej z bliską osobą. Nie musi to być małżonek. Trzeba jednak pamiętać, że każdy współkredytobiorca przejdzie przez takie samo bankowe „sito”. Dla banku istotne są bowiem nie tylko jego dochody, ale również wydatki. Bierze więc pod uwagę kredyty, ale też np. wysoki czynsz czy wydatki na dzieci. Partnerem w kredycie mogą być rodzice, albo chociaż jeden z nich, ale dla banku konieczna będzie wtedy rozdzielność majątkowa rodziców. W przeciwnym wypadku ich dochody i obciążenia będą liczone na dwie osoby.

Podstawowym i najłatwiej akceptowalnym źródłem dochodu dla banku jest praca etatowa lub działalność gospodarcza. Większość instytucji akceptuje jednak także umowy zlecenie lub powtarzalne umowy o dzieło. Nie ma też kłopotu z zaliczeniem do średniej dochodów uzyskiwanych z emerytury czy renty. Warto pamiętać, że oprócz dochodów, sprawdzane też będą wydatki. Prześwietlona zostanie też historia kredytowa wszystkich osób zawartych we wniosku – bank z pewnością sprawdzi czy do tej pory regulują swoje zobowiązania w sposób bezproblemowy.

W wielu bankach spotkamy się jednak z ograniczeniami, które dotyczą przede wszystkim wieku kredytobiorców. Limity wiekowe wprowadziły wszystkie instytucje kredytowe. Mówiąc brutalnie – chodzi o to, by kredyt został spłacony zanim kredytobiorca pożegna się z życiem. Właśnie dlatego zazwyczaj kryterium wynosi 70-75 lat, czyli dokładnie tyle, ile wynosi obecnie średnia życia w Polsce. Niektóre banki pozwalają na to, by ostatnia rata została spłacona przed 80 urodzinami. Zazwyczaj okres spłaty można negocjować.

Dla kogo mieszkanie za wspólny kredyt?

Według prawa każdy, kto zaciągnął kredyt, musi spłacać go solidarnie i odpowiada za spłatę w terminie. Banku nie interesuje kto konkretnie płaci i z czyjego konta rata trafia na bankowy rachunek. Za to gdy zaczyna się nieterminowa spłata, może wysłać komornika do każdego z kredytobiorców. Aby temu zapobiec, można przepisać kredyt na jedną osobę, ale nie da się tego zrobić bez zdolności kredytowej. Nie trzeba jednak tego robić, nawet bez aneksu można sprawić, że właścicielem mieszkania po spłacie będzie jedna osoba. Muszą się na to zgodzić jednak wszyscy kredytobiorcy.

2 komentarzy

  • kłosek

    Pożyczka z rodziną – ok, ale ze swoją. Pamiętajcie, że żona to nie rodzina. Jak idziesz do lekarza i lekarz pyta o choroby w rodzinie, to nie mówisz mu, że żona ma w rodzinie chorobę glutenową czy nowotwory. Tym bardziej teściowa to nie rodzina, ale to wiadomo :D
    Jakoś nie słyszałem o programie “mieszkanie dla młodych w Białymstoku z teściową”…

  • skonsternowany

    Z rodziną to się najlepiej wychodzi na zdjęciach. Lepiej żadnych wspólnych interesów nie robić. Mieszkanie dla młodych – sama nazwa wskazuje, że żadnych współwłaścicieli w postaci mamusi czy teściowej być tam nie powinno. Zapewniam was, że nawet w najlepszych rodzinach robią się kwasy z takich historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>