Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzone

Zaskakujące, ale przede wszystkim oczekiwane od wielu miesięcy zmiany wprowadzone zostały w programie Mieszkanie dla Młodych. Od 1 września 2015 roku można kupować nie tylko mieszkania i domy zbudowane przez deweloperów, ale także lokale oferowane na rynku wtórnym.

Mieszkanie dla Młodych na rynku pierwotnym i wtórnym

Od samego początku funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych eksperci i analitycy prognozowali, że może on nie spełniać swej pierwotnie zakładanej roli – czyli wspierać młode rodziny w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Obawy te szybko się potwierdziły. Statystyki z pierwszych miesięcy jasno wykazały, że głównymi beneficjentami programu MdM są osoby samotne i małżeństwa bezdzietne.

Zaczęło się więc wnioskowanie o zmiany, ale większość osób spodziewała się, że deweloperzy przeforsują korzystne dla nich rozwiązania. Wysiłek lobbystów nie zdał się jednak na wiele. W programie wprowadzono iście rewolucyjne zmiany. Od 1 września 2015 roku można kupować mieszkania także na rynku wtórnym. Bez zmian pozostaje limit powierzchniowy, który w przypadku mieszkań wynosi 75 m kw, a w przypadku domów 100 m kw. Inny obowiązuje jednak dla rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci.

Mniejsze dopłaty na Mieszkanie dla Młodych na rynku wtórnym

Limit cenowy, który przekłada się na maksymalną wysokość dopłaty, wyznaczją urzędnicy wojewody. Jest on uzależniony od średniej ceny odtworzeniowej metra kwadratowego mieszkania w danym rejonie – mieście lub województwie. Co pół roku wyznacza go wojewoda. Jeśli więc chcemy uzyskać dopłatę w programie MdM, musimy kupić mieszkanie lub dom, w których metr kwadratowy będzie niższy od wyznaczonego w limitach.

Nie w każdym przypadku będziemy mogli otrzymać dopłatę w maksymalnej wysokości. W obawie przed sztucznym zaniżaniem cen nieruchomości z rynku wtórnego zdecydowano się na obniżenie limitu przy zakupie używanych mieszkań i domów do 90% w stosunku do rynku pierwotnego.

Zdecydowanie łatwiej jest jednak o kredyt hipoteczny. Wcześniej w programie Mieszkanie dla Młodych można było do niego przystąpić tylko z najbliższą rodziną. Teraz współkredytobiorcą może być także osoba niespokrewniona. Nie można jednak zapominać o limicie wieku – co najmniej jedna osoba zaciągająca pożyczkę hipoteczną musi mieć nie więcej niż 35 lat.

Większe dopłaty dla rodzin z 3 dzieci

Dopiero po zmianach program MdM może rzeczywiście być prorodzinny. Głównie dzięki benefitom, na które mogą liczyć rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jednym z nich jest między innymi brak warunku zakupu mieszkania lub domu w programie MdM jako swojego pierwszego mieszkania. Pozostali dostaną dopłatę tylko w przypadku, gdy nie mieli wcześniej prawa do żadnego mieszkania lub domu. I nie chodzi tylko o prawa własności, ale także wszystkie inne (np. mieszkania komunalne, mieszkania spółdzielcze).

Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą też liczyć na najwyższe dopłaty. Dostaną 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej metra kwadratowego, 20 proc. przeznaczono dla wychowujących dwoje, a 15 proc. dla wychowujących jedno dziecko. 10 proc. nadal będzie trafiać do osób samotnych i par bez dzieci. Wszystkim przysługuje też kolejne 5 proc. w przypadku, gdy urodzi im się się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu pięciu lat od podpisania umowy.

 

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu “Mieszkanie dla młodych”:

1.    PKO Bank Polski S.A.

2.    Bank Pekao S.A.

3.    Getin Noble Bank S.A.

4.    Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

5.    Alior Bank S.A.

6.    SGB – Bank S.A.

7.    Bank Ochrony Środowiska S.A.

8.    Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

9.    Bank Millennium S.A.

10.  Euro Bank S.A.

11.  Deutsche Bank Polska S.A.

12.  Bank Zachodni WBK S.A.

13.  Raiffeisen Bank Polska S.A.

14. Credit Agricole Bank Polska S.A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>