Wyższe limity na Mieszkanie dla Młodych w Białymstoku

Cena metra kwadratowego domów i mieszkań kupowanych w programie Mieszkanie dla Młodych w Białymstoku może być od czwartego kwartału o kilka procent wyższa. Najbardziej poszedł w górę limit dla regionów oddalonych od stolicy województwa podlaskiego.

W sierpniu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozesłało do wszystkich województw wytyczne, dotyczące ustalania limitów cenowych programu Mieszkanie dla Młodych. Mają one sprawić, że w każdym województwie będą one obliczane tak samo i na podstawie tych samych danych. Pobocznym – ale dla większości z nas nie mniej ważnym – efektem ma być zwiększenie liczby dostępnych mieszkań, poprzez podniesienie limitów cenowych.

Nowy sposób wyliczania limitów spowodował wzrost akceptowalnych cen w Białymstoku oraz okolicach. W stolicy województwa dopłatę na MdM dostaniemy obecnie przy zakupie mieszkania lub domu, w którym metr kwadratowy nie będzie droższy niż 4396,15 zł. Oznacza to, że limit obowiązujący od 1 października 2014 roku do końca marca 2015 roku wzrósł o 2,63 proc. Jeszcze wyższy wzrost zanotowaliśmy w gminach bezpośrednio sąsiadujących z Białymstokiem. Po podwyżce o 4,03 proc. możemy wydać na metr kwadratowy 4163,50 zł i nadal będziemy mieli szansę na dopłatę. Najbardziej zwiększył się jednak limit w pozostałej części województwa podlaskiego, gdzie po wzroście o 5,63 proc. możemy płacić 3930,85 zł za m kw.

W ewidentny sposób wpłynęło to na wysokość dopłat, jakie można otrzymać w ramach rządowego programu Mieszkania dla Młodych. W Białymstoku dla osób bezdzietnych wychodzi dzięki temu maksymalnie 19.983 zł, a dla wychowujących dzieci 29.974 zł. W gminach bezpośrednio przyległych do Białegostoku to niewiele mniej, czyli odpowiednio 18.925 zł oraz 28.388 zł. Kupując mieszkanie lub dom w pozostałej części województwa podlaskiego możemy liczyć na 17.868 zł oraz 26.801 zł.

Mimo wzrostu cen akceptowalnych w programie Mieszkanie dla Młodych, już teraz wiadomo, że w 2014 roku nie uda się wykorzystać wszystkich środków przeznaczonych na dopłaty. W budżecie zarezerwowano bowiem aż 600 mln zł dla beneficjentów programu. Na pewno jednak sporo pieniędzy nie zostanie wykorzystanych. Do końca sierpnia, czyli przez osiem pierwszych miesięcy, które z reguły są najlepsze dla deweloperów sprzedających mieszkania, zaledwie 261,1 mln zł zostało uruchomionych.

 

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bialystok._Im_Sonnenlicht_glänzen_die_Fassaden_der_Altstadt._Im_Hintergrund_der_Turm_der_Rochuskirche..jpg

2 komentarzy

  • Maniak

    Mieszkanie dla młodych w Białymstoku kupić nietrudno ze względu na limit, ale inwestycji jest wciąż mało, więc praktycznie nie ma w czym wybierać. Dlatego może zmiany limitów na wyższe pozwolą na wybór większej liczby mieszkań, bo zarzuty, że w ten sposób pomaga się deweloperom może mają sens w Warszawie, ale nie w taki małym mieście, jak Białystok, gdzie inwestycji jest jak na lekarstwo.

  • Krzywy

    Nowe limity na mieszkanie dla młodych w Białymstoku nie są takie złe. Widać, że jest w czym wybierać – oczywiście jak na nasze miasto, ale każdy wie, że to nie Warszawa. My wybieraliśmy spośród trzech praktycznie podobnych mieszkań, ale bank robi kłopot z kredytem, więc na razie musimy się wstrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>