Wyższe limity na Mieszkanie dla Młodych w Białymstoku

O 1,4 proc. wzrosły limity cenowe w rządowym programie dopłat Mieszkanie dla Młodych w Białymstoku. Zwiększył się też limit dla gmin bezpośrednio sąsiadujących z Białymstokiem, ale spadł w pozostałych gminach województwa podlaskiego.

Nowe limity Urząd Wojewódzki w Białymstoku ogłosił 1 kwietnia. Będą one obowiązywać przez najbliższe pół roku, bo urzędnicy skorzystali ze swoich uprawnień, by nie zmieniać cen co trzy miesiące. Nie miało to bowiem większego sensu, gdy ceny nieruchomości zmieniały się kosmetycznie.

Mimo dwukrotnie dłuższego okresu przerwy w publikacji limitów cenowych programu Mieszkanie dla Młodych w Białymstoku, które pozwolą na ubieganie się o rządową dopłatę przy zakupie nowego mieszkania, korekta i tak jest niewielka. W Białymstoku można szukać mieszkań, kosztujących do 4458,85 zł, by liczyć na dopłatę w ramach programu MdM. Limit cenowy zwiększono więc o 62,7 zł na każdym m kw., czyli o 1,4 proc.

Minimalnie wzrósł też limit dla gmin bezpośrednio sąsiadujących z Białymstokiem (Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Supraśl, Wasilków, Zabłudów). Jest wprawdzie większy, ale zaledwie o 3,03 zł na m kw. Oznacza to, że pozyskanie dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych możliwe jest jeśli znajdziemy tam mieszkanie, kosztujące do 4166,53 zł za m kw.

Spadł natomiast limit cenowy, pozwalający na dopłatę w ramach MdM dla pozostałych gmin województwa podlaskiego. By otrzymać w nich dopłatę, trzeba znaleźć inwestycję deweloperską wycenianą na 3874,20 zł za m kw.

Jak przekłada się to na ewentualne dopłaty dla beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych? Zakładając, że – zgodnie z danymi udostępnionymi niedawno przez prowadzący program Bank Gospodarstwa Krajowego – zdecydowana większość uczestników programu MdM to osoby bezdzietne, którym przysługuje 10 proc. dopłaty, w Białymstoku można maksymalnie dostać 20.267,50 zł dopłaty. W gminach graniczących z miastem kwota sięga 18.938, 75 zł, a w pozostałej części województwa podlaskiego 17.610 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>