Łatwiej o Mieszkanie dla Młodych w Białymstoku

Korzystne zmiany w prawie sprawiły, że lokali dostępnych w programie Mieszkanie dla Młodych szybko przybyło. Nikt ich w Białymstoku nie wybudował, ale wystarczyło zmienić zapis o wykluczeniu rynku wtórnego, by oferta znacznie się zwiększyła.

Mieszkanie dla Młodych na rynku pierwotnym i wtórnym

Zmiany wprowadzone w zasadach programu Mieszkanie dla Młodych zaskoczyły wszystkich. Spodziewano się bowiem, że zwycięży dyktat deweloperów, którzy przez lata potrafili przeforsowywać ustawy dla nich wygodne. Tym razem jednak tak się nie stało. Ustawodawca zdecydował, że mieszkania w programie MdM będzie można kupować także na rynku wtórnym. Nowe zasady weszły w życie 1 września 2015 roku.

Nie można za to szukać większych mieszkań. Mieszkanie dla młodych wciąż nie może być dużym apartamentem i jego wielkość nie może przekraczać 75 m kw. W przypadku domu ograniczeniem jest 100 m kw. Zdecydowano się jednak na ukłon w stronę rodzin wychowujących co najmniej 3 dzieci. Mogą one szukać mieszkań o powierzchni maksymalnie 85 m kw, a także domów o powierzchni 110 m kw.

Na rynku wtórnym mniej pieniędzy na Mieszkanie dla młodych

Maksymalna dopłata nadal będzie obliczana przez wojewodów. To w ich kompetencjach pozostaje obliczanie tzw. wartości odtworzeniowej metra kwadratowego, na podstawie której obliczana jest wysokość dopłat. Wartości publikowane są co pół roku, a ustawa dopuszcza także aktualizację ich co trzy miesiące, ale dopóki zmiany cen nie będą szybki, raczej nikt nie będzie korzystał z tej możliwości.

Warto jednak pamiętać, że dopłaty zarezerwowane dla osób, które zechcą skorzystać z lokalu na rynku wtórnym, nie będą tak wysokie, jak w przypadku kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Według ustawy wyniosą one 90% stawki bazowej dla mieszkań i domów kupowanych od deweloperów.

Łatwiej będzie też uzyskać sam kredyt hipoteczny. Można teraz do niego dopisać nie tylko członków najbliższej rodziny, ale również inne osoby. Wystarczy pamiętać o spełnieniu kryterium wieku – co najmniej jedna osoba musi je spełniać i mieć maksymalnie 35 lat.

Większe dopłaty dla dużych rodzin

Program Mieszkanie dla Młodych miał być z założenia prorodzinny, ale w praktyce niewiele z tego wyszło. To, przed czym przed jego uruchomieniem ostrzegali eksperci, szybko potwierdziło się w praktyce. Już po dwóch pierwszych kwartałach wiadomo było, że główni beneficjenci dopłat MdM to rodziny bezdzietne i single. Stąd właśnie konieczność zmian, które mają wspierać rodziny wielodzietne.

Mieszkań z dopłatą w programie MdM nadal nie mogą kupować osoby i rodziny, które wcześniej miały jakiekolwiek prawa własności do nieruchomości mieszkalnych. I nie chodzi tu tylko o stan posiadania, ale też inne formy (np. mieszkania komunalne, mieszkania spółdzielcze). Nie dotyczy to jednak rodzin z minimum trojgiem dzieci.

Duże rodziny dostaną też najwyższe wypłaty – 30 proc. dopłaty do tzw. wartości odtworzeniowej przeznaczono dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, 20 proc. przy dwójce dzieci i 15 proc. przy jednym dziecku. Najmniej – 10 proc. – otrzymają single i pary bezdzietne. Każdy może liczyć natomiast na dodatkowe 5 proc. jeśli urodzi mu się się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu pięciu lat od podpisania umowy.

 

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu “Mieszkanie dla młodych”:

1.    PKO Bank Polski S.A.

2.    Bank Pekao S.A.

3.    Getin Noble Bank S.A.

4.    Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

5.    Alior Bank S.A.

6.    SGB – Bank S.A.

7.    Bank Ochrony Środowiska S.A.

8.    Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

9.    Bank Millennium S.A.

10.   Euro Bank S.A.

11.  Deutsche Bank Polska S.A.

12.  Bank Zachodni WBK S.A.

13.  Raiffeisen Bank Polska S.A.

14. Credit Agricole Bank Polska S.A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>